Ортодонтія як окремий напрямок в стоматології.
Ротова порожнина є найважливішим інструментом в арсеналі людини, тому зміст його в належному вигляді життєво необхідно. Будь-які порушення зубо-щелепної частини обличчя не тільки порушують естетичний вигляд, але і тягнуть за собою серйозні ускладнення. Для боротьби з труднощами, що виникли в цій області, ще з часів античності розроблявся комплекс процедур, який в подальшому і утворив ортодонтию, спеціальний розділ в стоматології.
Ортодонтія спеціалізується на діагностиці, профілактиці та безпосередньому виправленні положення зубів, щелепи.
Профілактика:
Як не дивно, але стежити за зубами слід ще до народження дитини. В обов'язки вагітної жінки першочерговим завданням стоїть стеження за своїм здоров'ям. Адже вона несе відповідальність не тільки за себе, але і за майбутню дитину. Правильний раціон, в якому є кальцій і фтор в достатніх кількостях сприятливо позначиться на здоров'ї новонародженого, а саме його кісток, зубів.
Проблеми з зубами дуже часто виявляються вже в ранньому віці. Найчастіше, на них прийнято не звертати уваги. Адже тут діє дуже потужний привід: "молочні зуби все одно випадуть з часом", застосовуючи який уникає лікування карієсу, дефектів і так далі. Такий підхід в корені невірний, адже утворюються аномалії в подальшому можуть не тільки проявлятися на постійних зубах, але і посилюватися, доставляючи все більший дискомфорт.
Кому варто звернутися за допомогою до ортодонта?
Ще одне часте оману, яке побутує серед населення, полягає в тому, що ортодонтичне лікування може бути застосовано лише до дітей, а дорослій людині немає особливого сенсу виправляти прикус або форму зубного ряду. Насправді вдатися до лікування у ортодонта можна в будь-якому віці і отримати бажаний ефект. Якщо одним із стримуючих моментів для Вас був непривабливий зовнішній вигляд на час проходження курсу (наявність видимих накладок і пристосувань в роті і на зубах), то повідомляємо, що давно вже розроблені спеціальні методи і пристосування, які непомітні для оточуючих. У такий спосіб не буде втрачено естетично приємний зовнішній вигляд при вирішенні виниклої проблеми. Повне завершення процедур не тільки поліпшить посмішку, вирівняє лінію прикусу, а й відчутно додасть впевненості в собі.
Крім питань краси ортодонтія вирішує труднощі в жувальній апараті, а часом, і диханні. Вирівнювання щелепи зніме болі при жуванні, а також в області шиї, спини, голови. Зникнуть неприємні клацання, шум у вухах, хрускіт при відкриванні рота і так далі. З постановкою правильного прикусу вирішиться проблема і з травленням, так як потрібне розташування зубів дозволить більш якісно перемелювати їжу. Відповідно, знижується і знос самих зубів, які більше не будуть стиратися від невірного розташування і можна буде якісно проводити чистку всієї порожнини рота.
Методи і етапи лікування:
Обстеження. Як і будь-яке лікування, ортодонт-стоматолог починає з вивчення і діагностики. Вони включають в себе зняття зліпків, аналіз і підготовка моделей. Далі йде вибір потрібної ортодонтической конструкції, або брекет-системи, або апарату.
Саме лікування можна розділити на апаратне або ж хірургічне, в залежності від складності дефекту.
Апаратне лікування проходить за допомогою незнімних або знімних пристосувань. Ними можуть бути пристрої з довготривалим дією. Це капи, фіксатори, пластини, брекети. Лікування здійснюється тривалим тиском пристосування на зуби. Завдяки цьому здійснюється зсув зубів в необхідному напрямку, одночасно коригуючи підтримуючу кістка. В активній фазі і відбувається установка і взаємодія з фіксують конструкціями для досягнення зубами правильної позиції. Друга фаза, звана ретенцией, полягає в тому, щоб зміцнити вирівняні зуби в новому положенні. Адже після активної фази м'язи, волокна щелепи і кістка ще не звикли і не зміцніли як слід, і виконана робота може швидко зійти нанівець. Період ретенції строго індивідуальний. Він може тривати від кількох місяців до кінця життя. Все залежить від руху зубів і пацієнта. Для фіксації зубів застосовується або поклейка тонкої металевої смужки ззаду, або використання знімних фіксаторів, шин і так далі.
До хірургічного втручання доктор вдається в рідкісних випадках, коли рішення проблеми за допомогою одних лише конструкцій недосяжно. Наприклад, для збільшення або зменшення розміру щелепи. Окремо варто відзначити ще один метод - функціональний. Це не стільки спосіб лікування, скільки реабілітаційні гімнастичні процедури для лицьових м'язів. Цей метод можна застосовувати вже після лікування всіх зубів і щелепи.
Застосовувані в лікуванні конструкції:
Правильна діагностика дозволить швидко і якісно визначити, який саме інструментарій доцільно застосовувати в конкретному випадку. Як уже згадувалося, конструкції бувають знімними і незнімними.
Брекети - це незнімна конструкція, найбільш часто вживаний метод лікування. Терміни носіння різняться від пацієнта до пацієнта. В середовищньому, лікування з брекетами займає від 1 до 2 років. Нерідко час носіння брекетів продовжується. Брекети кріпляться до зубів спеціальним клеевідного матеріалом і з'єднуються дугою. Дуга тисне як на всю щелепу, так і на кожен зуб окремо. З періодичністю в місяць-два ортодонт проводить підтяжку зубів, в залежності від змін і цілей лікування. Сучасні брекети виглядають набагато компактніше і привабливіше, ніж раніше. Для дітей передбачені різноманітні варіанти забарвлення, аж до прозорих, які задовольнять навіть дорослої людини при лікуванні дефектів розвитку зубів. Малопомітність сучасних систем дозволяє не втрачати звичного темпу і способу життя.
Однією з знімних альтернатив брекетів є капи для щелеп. Користуються популярністю серед дорослих пацієнтів, так як на важливий момент їх можна легко вийняти на невеликий відрізок часу. Зовні вони повністю прозорі, а принцип дії такий же, як і у брекетів.
Пластинкові апарати, як правило, знімні, частіше рекомендують ставити дітям для направлення прикусу, часто використовують перед застосуванням брекетів і кап. Головним принципом роботи є щільне прилягання до неба або ясен основний пластини, і закріплення апарату в роті металевими фіксаторами на зубах і щелепи. Гвинт в підставі, як головний елемент, забезпечує регулювання розмірів пластини і силу тиску.
Трейнери являють собою еластичну силіконову шину, вирівнює зуби і прикус. До них часто вдаються при зростанні зубів у дитини. Додатково трейнери відмінно зміцнюють м'язи рота, вирівнюють становище мови. Відмінністю трейнера від брекетів і пластин в тому, що останні виправляють аномалію, а трейнер їх запобігає і усуває причину виникнення проблем в майбутньому.
Фіксатори використовується ортодонтами-стоматологами на етапі ретенції. Це і є металева трубочка, приклеюється до внутрішньої сторони зубів. При установці фіксатора немає потреби проводити свердління, досить "посадити" її на спеціальне клейку речовину.
Ще одним пристроєм на етапі ретенції є пластина. Вона відрізняється від пластиночного апарату тим, що в ній відсутня частина елементів, в тому числі настроюється гвинт. Цей вид пластин створений лише для підтримки зубів у потрібній формі після лікування (в період ретенції). На відміну від фіксатора, є знімною.
- Механічні властивості 3D-надрукованих ортодонтичних ретейнерів3D-надруковані ортодонтичні ретейнери — індивідуально створені конструкції, що використовують після зняття брекетів. Які переваги надає 3D-технологія в порівнянні з традиційними методами виробництва ортодонтичних конструкцій?Механічні властивості 3D-надрукованих ортодонтичних ретейнерів
- Топ-3 Портативних рентгенапаратів в стоматологіїПортативний рентген незамінний в стоматології на етапі діагностики, в процесі лікування та для контролю результатів. Роздивимось характеристики найпопулярнішого обладнання.Топ-3 Портативних рентгенапаратів в стоматології