Чи можна відновити зуб, якщо від нього відколовся шматочок
Життя людини влаштоване так, що ми, раз у раз, стикаємося з тим чи іншим видом ушкоджень, деформацій. Особливо до цього схильні ті частини тіла, які регулярно виконують певну механічну роботу. У людському організмі такими вважаються зуби. Незважаючи на високу природну міцність емалі, зуби досить часто отримують різного роду ушкодження, в тому числі різні відколи в зубному ряду.
ПРИЧИНИ:
Можна виділити ряд причин, які призводять до пошкодження поверхні зуба або ясен. Серед них найбільш частими є побутовий травматизм, знижена кислотність в ротовій порожнині, зменшення мінеральних речовин в складі зуба, неправильний прикус, упущені раніше патології зубів, різні шкідливі звички.
До травматичних відносять ушкодження, отримані механічним шляхом. Наприклад, удар, падіння, сверхнагрузки на зуби при спробі розкусити щось дуже тверде (шкаралупа горіха, лід, кістки). Але досить частими причинами відколів бувають і шкідливі стоматологічні звички, а саме пристрасть до регулярного гризінням нігтів, ручок, олівців, або використання зубів не за призначенням (спроби відкрити пляшку, розв'язати тривалий вузол).
Створення різких перепадів температур від їжі також згубно позначається на стані емалі. Тому поєднання гарячої та холодної їжі небажано. Зниженню кислотності рота також сприяють продукти харчування з високим вмістом вуглеводів, алкоголь, тютюн.
Нестача вітамінів і мікроелементів в харчуванні дуже швидко відбивається на загальному здоров'я зубного ряду, і тому при поганому раціоні отримати відколи досить просто.
Загальний стан організму також відбивається і на стані здоров'я зубів. При порушенні гормонального балансу насичення тканин зубів і ясен корисними речовинами порушується, що веде до ризику пошкодження.
Невірний прикус також веде до пошкодження зубної поверхні, адже неправильне зіткнення зубів веде до поступового стирання зубної поверхні або ж частина зуба, прилегла до ясен.
ВИДИ ПОШКОДЖЕНЬ:
Скол на емалі. Може бути малопомітний візуально, що не заважає йому бути шляхом проникнення мікробів до дентину і розвитку його чутливості і карієсу.
Скол дентину. Виражається в сильній чутливості, руйнуванням пульпи, відчуття пульсуючого болю і запалення.
З пошкодженням пульпи. При цьому виді сколів зачіпається нерв, судини. При виправленні дефекту пульпа віддаляється, часто з здорових тканин залишається тільки корінь зуба.
ПЕРША ДОПОМОГА:
Першою допомогою при отриманні пошкодження буде полоскання ротової порожнини антисептиком. Це робиться з метою видалити осколки, які можуть пошкодити емаль, ясна, або потрапити в травний тракт. Деякі з розчинів можна створити в домашніх умовах. При пошкодженні м'яких тканин і кровотечі варто зупинити кров м'яким тампоном, попередньо змоченим в розчині. При сильних болях не зайвим буде застосування холодного компресу на набряку, вживання знеболюючих препаратів. До відвідування лікаря краще утриматися від будь-якого вживання їжі, особливо дуже холодною або гарячою.
ЛІКУВАННЯ:
Доктор проводить лікування в залежності від ступеня тяжкості ушкодження. Відновлення відбувається як на структурному, так і естетичному рівні. При лікуванні використовують вініри, коронки, заплатки з композитних матеріалів, при потребі проводять повну імплантацію. Природно, до імплантації вдаються в найрадикальніших випадках, коли відновлювати практично нічого. Зазвичай, доктор намагається зберегти якомога більше природних тканин зуба, застосовуючи лише обточування і невеликі заплатки на емалі, і зберігаючи природний вигляд таким чином.
- Протоколи МОЗ для лікування дитячих зубівПротоколи МОЗ є чіткими інструкціями для лікарів терапії конкретної хвороби. Які настанови прописані в протоколах МОЗ стосовно лікування дитячих зубів?Протоколи МОЗ для лікування дитячих зубів
- Лікування флюорозу та інших некаріозних уражень зубів системою ICONСистема ICON — інноваційний метод лікування некаріозних уражень зубів, а також карієсу в початковій стадії плями. В чому особливість методу, та які його переваги?Лікування флюорозу та інших некаріозних уражень зубів системою ICON