Що таке сухожар та автоклав та які їх відмінності?
Завдяки технологічним досягненням методології стерилізації розвивалися з роками. Зараз у лабораторії використовується кілька різноманітних способів стерилізації. Не зважаючи на це, автоклавування парою залишається найпопулярнішим вибором для стерилізації серед стоматологічних клінік та лабораторій. З іншого боку, навіть враховуючи те, що автоклавування є чистим, швидким, надійним, відносно недорогим способом стерилізації без небезпеки для навколишнього середовища, ним все ще користуються переважно лише в лікарнях. При цьому існує три загальновживані способи стерилізації: парові автоклави, стерилізатори ненасичених хімічних парів та стерилізатори-сухожари. В цій статті ми обговоримо методології стерилізації автоклавом та сухожаром, їх особливості, відмінності та застосування.
Що таке автоклав та сухожар?
Стерилізація — це ліквідація будь-яких форм життєдіяльності мікробів, що підтверджене демонстраційним знищенням високостійких спор бактерій. Така операція гарантує найвищий ступінь мікробної загибелі.
Стерилізація парою або автоклавуванням є одним із найпоширеніших, затребуваних і найбільш широко використовуваних способів стерилізації в різних стоматологічних практиках. Процес належить до процедури стерилізації інструментів, який використовує час, температуру та тиск, щоб ліквідувати всі форми мікробного життя, включаючи й спори. Автоклав — це барокамера, вид посудини, яка за допомогою пару під високим тиском стерилізує обладнання, інструментарій та матеріали. Вважається, що це один з найефективніших методів стерилізації, завдяки якому знищуються всі мікроорганізми: як патогенні, так і непатогенні, до яких належать спори та віруси.
Стерилізація сухожаром — ще один достатньо популярний спосіб стерилізації. В цьому випадку також використовується час, а також тепло для знищення всіх форм мікробного життя, в тому числі мікробних спорів та вірусів. Цей процес більшим чином полягає в стерилізації за допомогою духового пристрою. Сушильні печі або сухожари використовують для стерилізації предметів, що здатні піддаватися корозії в паровому автоклаві. Пристрій вимагає особливого технічного обслуговування, однак інструменти та обладнання після очищення сухожаром не піддаються корозії та не іржавіють. Кількість часу, потрібного для стерилізації, залежить від температури печі. Цей метод слід використовувати лише для предметів, які пошкоджені вологим теплом або є непроникними для них. Єдиним недоліком сухої теплової стерилізації є те, що вона відносно повільніша, ніж автоклавування.
Різниця між автоклавом та сухожаром
- Метод автоклавної та сухожарової стерилізації
Хоча автоклавування та стерилізація сухожаром є двома найпоширенішими методами стерилізації в стоматологічних практиках, автоклавування є одним із найпоширеніших та найдавніших методів стерилізації інструментів та матеріалів, що використовуються переважно в лікарнях. Автоклавування стосується процесу стерилізації інструментів, який використовує час, температуру та тиск для знищення всіх форм життєдіяльності мікробів, тоді як стерилізація сухожаром — це в основному стерилізація за допомогою печі, яка використовує час і тепло для знищення всіх форм життєдіяльності мікробів, включаючи спори мікробів та віруси.
- Умови стерилізації
Щоб забезпечити стерилізацію, барокамера або автоклав повинні збільшувати температуру пари насичення до мінімуму 121 °C або 250 °F з тиском пари при 15-16 фунтів на квадратний дюйм (PSIG) протягом 15-30 хвилин. Важливо дотримуватися вказівок, характерних для автоклава, з яким ви працюєте. Стерилізація сухожаром зазвичай займає близько години або близько того при 340 °F або 2 години при 320 °F. Перед стерилізацією інструменти повинні бути сухими, а дверцята не слід відкривати, поки не завершиться весь цикл.
- Застосування автоклаву проти сухожару
Стерилізацію парою можна використовувати для всіх предметів, які можуть приймати тепло і вологу, але пара може проникати в щільні матеріали, такі як контейнери, обгортки, ПВХ-труби тощо. Пара також може пошкодити пластмасові та гумові предмети. Вони також використовуються для знезараження біологічних відходів. Хоча суха стерилізація порівняно повільніша, ніж автоклавування, вона широко використовується для стерилізації матеріалів, які можуть бути пошкоджені вологою або непроникними для пари. Вони використовуються для видалення пірогенів зі скляного посуду, найчастіше у фармацевтичній промисловості. Однак, наприклад, на м’які гумові вироби ніколи не слід використовувати сухе тепло.
Вартість володіння паровими автоклавами вища, ніж у стерилізаторів-сухожарів, однак вони можуть обробляти декілька предметів одночасно за менший час. Обидва пристосування можна легко знайти на сайті нашого спеціалізованого онлайн-магазину Dental Group — тут легко, професійно та вигідно!
- Механічні властивості 3D-надрукованих ортодонтичних ретейнерів3D-надруковані ортодонтичні ретейнери — індивідуально створені конструкції, що використовують після зняття брекетів. Які переваги надає 3D-технологія в порівнянні з традиційними методами виробництва ортодонтичних конструкцій?Механічні властивості 3D-надрукованих ортодонтичних ретейнерів
- Топ-3 Портативних рентгенапаратів в стоматологіїПортативний рентген незамінний в стоматології на етапі діагностики, в процесі лікування та для контролю результатів. Роздивимось характеристики найпопулярнішого обладнання.Топ-3 Портативних рентгенапаратів в стоматології