Стоматологічні інструменти: від вибору до обробки
Стоматологічний інструмент призначений для лікування стоматологічних захворювань. Різні маніпуляції потребують інструментарію конкретного призначення. Для унеможливлення перенесення інфекцій від пацієнта до пацієнта, та уникнення зараження лікаря під час процедур, передбачена дезінфекція та стерилізація стоматологічного інструменту.
До кваліфікації лікаря-стоматолога входить необхідність знань про будову та вміння користуватись стоматологічними інструментами, й вивчення правил асептики, антисептики, контролю за дезінфекцією та стерилізацією інструментарію.
Призначення стоматологічного інструментарію
Класифікація стоматологічного інструменту проводиться за їх призначенням. Кожний лікар використовує базовий оглядовий інструмент, до якого відносяться:
- Стоматологічне дзеркало. Надає доступ до ділянок, що не проглядаються. Допомагає виявити хворобливість зубу.
- Стоматологічний пінцет використовують для перенесення витратних матеріалів, перевіряють рухливість зубів.
- За допомогою зонду виявляють пошкодження, порожнини, наявність болю в зубах.
- У лотку зберігається ручний стоматологічний інструмент.
Даний набір інструментарію використовується для обстеження перед початком лікування на кожному прийомі хворих. Обов’язкова обробка інструмента після кожного пацієнта.
В процесі лікування використовують наступні групи інструментів, що призначені для таких маніпуляцій.
Видалення зубних відкладень
До даної групи належать екскаватори, стоматологічні гачки — кюрети та скалери, а також кореневий напилок. До пародонтологічних та гігієнічних інструментів можна віднести експлорер, за допомогою якого виявляють каріозні скупчення, та зубний наліт. Ротаційні поліри завершують етап гігієни та роблять емаль гладкою та блискучою.
Оброблення каріозної порожнини
На цьому етапі лікування використовують стоматологічні бори різної конфігурації. Вони потрібні для розкриття коронки, видалення уражених тканин, обробки каріозних порожнин та пломб. Також застосовують екскаватори та емалевий ніж.
Пломбування
Для пломбування каріозних порожнин та реставрації зуба використовуються:
- металевий й пластмасовий шпателі;
- штопфер;
- реставраційна гладилка;
- матриці, паперові пластинки, затискачі, та інші допоміжні засоби.
Для остаточного оброблення пломб знадобляться фініри, фрези, та поліри. Паралельно стоматологи використовують інструменти та матеріали для ретракції м’яких тканин, та ізоляції зуба.
Хірургічні та ортопедичні маніпуляції
Хірургічний інструмент — скальпель, ножиці, кюрети потрібні для розтину тканин. Екстракцію зубів та коренів проводять за допомогою елеватора, люксатора та щипців для видалення зуба.
В протезуванні використовують інструмент для ортопедичної стоматології. На різних його етапах користуються наступними інструментарієм:
- насадки для препарування;
- засоби для моделювання та обробки конструкцій;
- ложки для зняття зліпків.
За допомогою мікрометра досліджують товщину коронки зуба. Ручний інструмент стане в пригоді при демонтажу старих ортопедичних конструкцій.
Правила стерилізації
Всі стоматологічні інструменти безпосередньо контактують зі слизовими оболонками та біологічними рідинами пацієнта. Їх стерилізують такими способами:
- механічним — миття;
- фізичним (термічним);
- хімічним (агресивні хімічні засоби);
- біологічним (протимікробні засоби);
- ультрафіолетовим.
Повний цикл стерилізації складається з дезінфекції хімічним способом, промиванням інструменту під проточною водою, пакування стоматологічних інструментів в пакети. Потім їх укладають в автоклав, де піддають впливу визначеної температури. Деякі інструменти піддають обробці в стерилізаторі — сушильної шафи, де стоматологічний інструментарій знаходиться певний час під впливом заданих температур.
Після повного циклу стерилізації обладнання поміщується в камеру для зберігання стерильного інструменту панмед, де воно зберігається в упаковці.
- Механічні властивості 3D-надрукованих ортодонтичних ретейнерів3D-надруковані ортодонтичні ретейнери — індивідуально створені конструкції, що використовують після зняття брекетів. Які переваги надає 3D-технологія в порівнянні з традиційними методами виробництва ортодонтичних конструкцій?Механічні властивості 3D-надрукованих ортодонтичних ретейнерів
- Топ-3 Портативних рентгенапаратів в стоматологіїПортативний рентген незамінний в стоматології на етапі діагностики, в процесі лікування та для контролю результатів. Роздивимось характеристики найпопулярнішого обладнання.Топ-3 Портативних рентгенапаратів в стоматології