Інструменти для ендодонтії
Ендодонтія – це галузь стоматології, що спеціалізується на лікуванні кореневих каналів зуба. Історія ендодонтичного лікування інструментами пройшла широкий шлях еволюції – від ручних інструментів з нержавіючої сталі до сучасних нікель-титанових файлів.
Своєчасне ендодонтичне лікування можна вважати запорукою здоров’я зубного ряду. Якщо не провести лікування каналів вчасно, то це може призвести до загострення захворювання чи втрати зуба.
Інструментальна обробка кореневих каналів – це відповідальний та найскладніший етап ендодонтичного лікування. Основна ціль даного етапу полягає у видалені інфікованої тканини та підготовці каналу до пломбування. А для його успішного проведення необхідний набір якісних ендодонтичних інструментів.
Критерій класифікації ендодонтичного інструменту існує широкий ряд. До основних з них можна віднести класифікацію за призначенням, способом виготовлення, матеріалом, довжиною інструменту, розміром і формою робочої частини, способом приведення в дію.
Ключовою характеристикою ендодонтичного інструменту є матеріал з якого він виготовлений. Зазвичай це може бути нержавіюча сталь (найбільш гнучка), вуглецева сталь (більш ламка), нікель титановий сплав (еластичний та пластичний). Саме останній користується великою популярністю. Головною перевагою NiTi сплаву є його механічні властивості. А саме здатністю бути у двох станах: мартенсит (при механічному навантаженню) і аустеніт (без навантаження). Для такого інструментарію характерна властивість «пам'яті» металу, тобто інструмент набуває вихідну форму після використання.
За способом приведення в дію розрізняють ручний інструментарій та машинний.
Ручний інструментарій сильно змінився за історію свого існування. І навіть з появою нових технологій, лікарі продовжують активно його використовувати у своїй практиці. Найпоширенішими інструментами для обробки кореневих каналів залишаються рімери та файли. Виготовляють їх найчастіше із нікель-титанового сплаву. А основними типами інструменту являються К-тип (К-файли та К-рімери) і Н-тип (Hedstrom-файли).
Особливої уваги потребує машинний інструментарій для ендодонтичного лікування. Завдяки якому сучасна процедура лікування стала в рази швидшою та ефективнішою. Для проходження та очищення кореневих каналів використовують нікель-титанові машинні файли, профайли, Ендостар Е3. А для пломбування використовують машинні каналонаповнювачі із пружиною Lentulo. Виготовляються вони із нержавіючої сталі.
Проте одними файлами машинний інструментарій не обмежується. Для якісно лікування стоматологи використовують різноманітне обладнання. Безумовно ендодонтичні наконечники з мікромоторами чи ендомотори є найпопулярнішими серед нього, адже саме вони приводять в дію машинні файли, забезпечуючи їх обертання. В ендодонтії використовують також:
-
ультразвукові скейлери для роботи із U-файлами в передніх кореневих каналах, для їх очищення і дезінфекції;
-
аспіратори для промивання та сушіння кореневого каналу, а також видалення іригаційних розчинів із нього;
-
ендоактиватори для активації іррігантів в кореневому каналі;
-
апекслокатори для вимірювання довжини кореневого каналу через положення апікального отвору.
А для того, щоб не заплутатись в різноманітті ендодонтичного інструментарію, його характеризують за призначенням. Адже дійсно кількість інструментів ручних та машинних, різних пристроїв та матеріалів для ендодонтії дуже велика.
Залежно від призначення інструменти поділяють на такі категорії:
-
діагностичні (коренева та діагностична голки, рімери, ендодонтичні файли, голка для фіксації турунд)
-
для доступу до каналів кореня (бори, ендомотори, екскаватори, зонти);
-
для розширення устя каналу (бори типу Gates-Glidden, розширювачі, рімери типу Peeso та Beutelrock і т.п.);
-
для очищення м’яких тканин зуба (пульпоекстрактор);
-
для механічної обробки кореневого каналу (К-рімери, К-файли, Н-файли та їх модифікації);
-
для пломбування (каналонаповнювач Lentulo, спредер, плагер, гутаконденсор, шприци, штопфер і т.д.);
-
наконечники для роботи з кореневими каналами (ендодонтичний наконечник з вмонтованим апекслокатором, апарат П’єзон-Мастер);
-
додатковий інструментарій (паперові адсорбційні штифти, ендодонтичні затискачі, пінцети ендодонтичні, лінійки, стопери, диспенсери, лічильники для використання інструментів “ромашки” та інші).
Купити інструменти для ендодонтії ви можете на сайті Dental Group. У нас представлений широкий вибір стоматологічних інструментів та матеріалів від перевірених виробників та по вигідним цінам на ринку. Тому на сайті нашої компанії ви знайдете не лише інструменти, а й пломбувальні матеріали для ендодонтії, штифти, матеріали для обробки кореневих каналів та багато іншого.
- Протоколи МОЗ для лікування дитячих зубівПротоколи МОЗ є чіткими інструкціями для лікарів терапії конкретної хвороби. Які настанови прописані в протоколах МОЗ стосовно лікування дитячих зубів?Протоколи МОЗ для лікування дитячих зубів
- Лікування флюорозу та інших некаріозних уражень зубів системою ICONСистема ICON — інноваційний метод лікування некаріозних уражень зубів, а також карієсу в початковій стадії плями. В чому особливість методу, та які його переваги?Лікування флюорозу та інших некаріозних уражень зубів системою ICON