Історія про кламп, який прослужив півстоліття не втративши своєї працездатності.
Бувають випадки, коли стоматологи, які часто використовують клампи, відмовляються від використання цього цінного інструменту через клінічні обставини, які, як видається, роблять використання стоматологічних клампів перешкодою. У деяких випадках це може бути виправдано, але, у багатьох випадках, це просто питання знання того, як боротися з виникнення проблем під час неправильного користування клампами.
Види й характеристика клампів
За допомогою клампів стоматологічна дамба кріпиться навколо коронки зуба. Вони бувають різних форм і розмірів, які відповідають анатомії різних зубів у роті, через що особливо важливо підбирати правильні клампи для пацієнтів під час лікування їх зубів. Однак, окрім пошкодження інструментів та матеріалів внаслідок неправильного використання клампів (не на ті зуби), є ще й інші проблеми, які виникають під час некоректного їх застосування. Всіх їх ми розглянемо детальніше нижче — слідкуйте уважно!
В основному вони виготовляються з нержавіючої сталі, або крилаті, або безкрилі. Безкрилий затискач спочатку надягають на зуб, а потім платиновий лист натягують на затискач у роті. Крилатий затискач, як правило, вкладають в отвір у зубній дамбі спочатку (за межами рота), а потім взагалі розташовують на зубі.
Існує понад 50 різних форм і розмірів затискачів. Деякі клампи мають зубчасті щелепи, які більше утримуються на зубі, тоді як інші мають вигнуті (оздоблені) щелепи, щоб зачепити зуб під яснами. Клампи у формі метелика призначені для передніх зубів, але також дуже корисні для невеликих премолярів.
Основні проблеми, пов’язані зі стоматологічними клампами
1. Витікання
Типовою проблемою є витікання, яке відбувається навколо шийок зубів. Це може бути пов’язано з відсутністю належного розміру отворів у дамбі, неправильною відстанню між пробитими отворами або відсутністю хорошої інверсії. При підготовці дамби важливо пробити відповідні розміри клампів для ізольованих зубів і пробити отвори на правильній відстані.
Розмір отворів є проблемою, адже якщо пробитий отвір є занадто великим, це призведе до підтікання на шийках зубів. Відстань між пробитими отворами також є критичною: має бути достатньо матеріалу міжсекторальної дамби та правильний розмір клампу, щоб покрити міжзубні сосочки та інвертувати їх з обох боків. Бувають випадки, коли стандартний метод інверсії, такий як висушування ділянки повітрям і затягування дамби під це не призводить до хорошої інверсії. Як правило, проблемні зони стосуються іклів та передніх зубів на нижній дузі.
2. Забруднення аерозолем
Встановлено, що повітряна турбіна, з розпилювачем охолоджувальної рідини або без нього, атомізує слину, кров та кревікулярну рідину, що призводить до впливу аерозолю. Існують також докази того, що використання стисненого повітря / води зі шприца також може спричинити ВІК. Однак, доведено, що використання зубної дамби зменшує бактеріальне забруднення від аерозолів на 70-98,9%, через що доцільне їх використання та закріплення клампами є неймовірно важливими. Це особливо актуально для нинішньої пандемії коронавірусу (COVID-19).
3. Неправильний вибір асептичної робочої зони
Стоматологічний кламп, що закріплює дамбу, також забезпечить асептичну ізоляцію зуба / зубів, що проходять стоматологічне лікування. Це особливо актуально для ендодонтії, оскільки прогноз лікування залежить від усунення ендодонтичної інфекції та попередження ненавмисного внутрішньолікарняного повторного зараження з ротової порожнини. Існують також вагомі докази того, що вирішальний прогностичний фактор для життєво важливої терапії пульпи залежить від стерильності відкритого дентин-пульпового комплексу перед герметизацією біоактивним цементом. У літературі вказується, що ендодонтичне лікування, проведене без дамб та належний стоматологічних клампів призвело до погіршення стану показники успіху / виживання; подібні висновки були зроблені з життєво важливих досліджень терапії пульпи. Ендодонтичні іриганти, такі як гіпохлорит натрію, слід застосовувати лише із встановленою зубною дамбою та підходящим для зуба клампом.
4. Ускладнення робочого процесу
Застосування стоматологічної дамби з належним клампом-фіксатором призводить до втягування навколишніх м'яких тканин, полегшуючи доступ до зуба / зубів, що проходять лікування, без забруднення слиною місця лікування та запотівання дзеркала, що полегшує проведення стоматології на чотирьох руках. Таке лікування є більш ефективним і менш стресовим при його проведенні.
5. Погіршення задоволеності пацієнта
З досвіду авторів, пацієнти дуже добре сприймають стоматологічну дамбу, закріплену правильним способом (правильними клампами-фіксаторами). Перед розміщенням пацієнтів слід проінформувати про обґрунтування зубної дамби, та встановивши їх, використовуючи клампи, пацієнти повинні нормально дихати носом і нормально ковтати. Нерідкі випадки, коли пацієнти засинають під час тривалого лікувального сеансу із нанесеною стоматологічною дамбою, зручно зафіксованим клампом, побічно підтверджуючи відсутність болісних та некомфортних відчуттів.
6. Псування матеріалів та інструментів
Клампи не можуть тривати вічно, але використання правильного розміру для зуба допоможе їм служити довше: наприклад, не розтягуючи маленький кламп на великому зубі. Зав'язуючи зубну нитку навколо затиску, можна допомогти відновити уламки та мінімізувати ризик проковтування пацієнтом будь-яких уламків. Таким чином, клампи не лопаються через силу розтягування. Є вищий ризик, коли кламп спочатку кладуть на зуб.
7.Накладання клампа не на той зуб
Це може бути проблемою, коли кламп спочатку надягають на лист стоматологічної дамби (поза ротовою порожниною). Це може дезорієнтовувати пошук зуба при перегляді розтягнутого відкритого клампу і може призвести до затискання неправильного зуба. Подумайте, як розмітити зуб, який потрібно затиснути, незмивним маркером перед тим, як розмістити зубну пломбу.
Встановлення стоматологічного клампу
Ефективність стоматологічної дамби для усунення забруднення заснована на якості її ущільнення, і це пов’язано з тим, наскільки добре вона була встановлена та чи правильно було її зафіксовано за допомогою клампу. Стоматологічні клампи необхідно встановлювати на рівні шийного відділу моляра. Гумова дамба натягується на затискні щелепи. У цей момент гумова дамба повинна розташовуватися нижче щелеп клампа та ущільнюватися на шийному відділі зуба.
Також можна паралельно встановлювати зубну нитку до зубів під час установки дамб за допомогою клампів. Окрім запобігання проковтування або аспірації клампів, зубна нитка особливо корисна для оцінки стану мезіальних та дистальних ділянок контакту, а отже, для полегшення проходження гумової пластини під ними.
Для стабілізації затискача та втягувача використовуйте суміш для моделювання, яку нагріли так, щоб вона була працездатною, але не липкою. Сформуйте матеріал у невеликий циліндр, заскліть один кінець і покладіть засклений кінець на поверхню зуба, а потім сформуйте його, щоб зачепити ретрактор.
Стоматологічне мистецтво ставить перед клініцистами багато нових викликів. Розвиток навичок розміщення стоматологічних дамб та клампів залежить від отримання відповідної підготовки, використання певної винахідливості та збереження позитивного ставлення. Користуючись застереженнями та порадами розглянутими в цій статті, стоматологічний кламп може бути використаний для більшості клінічних процедур та надовго залишитися працездатним та функціональним пристроєм. Тепер це спосіб практикувати стоматологію без стресів!
Купити все необхідне для коректного встановлення дамб можна в онлайн-магазині Dental Group — ви точно не пошкодуєте й знайдете все необхідне для вашої клініки!
- Лікування флюорозу та інших некаріозних уражень зубів системою ICONСистема ICON — інноваційний метод лікування некаріозних уражень зубів, а також карієсу в початковій стадії плями. В чому особливість методу, та які його переваги?Лікування флюорозу та інших некаріозних уражень зубів системою ICON
- Ополіскувачі для порожнини рота: види та перевагиОполіскувачі для порожнини рота є важливим профілактичними гігієнічними засобами. Що собою представляє даний засіб, та які види ополіскувачів є найефективнішими?Ополіскувачі для порожнини рота: види та переваги